2026 Pitts LB55-18GT
2026 Pitts LB55-18GT
2026 Pitts LB55-18GT
2026 Pitts LB55-18GT
2026 Pitts LB55-18GT
2026 Pitts LB55-18GT
2026 Pitts LB55-18GT
2026 Pitts LB55-18GT
2026 Pitts LB55-18GT
2026 Pitts LB55-18GT
Suspension:
Air Ride
CONTACT DEALER
DEALER INFO
LMI Tennessee Inc.
5492 HIGHWAY 70 W
WAVERLY, TN 37185
DETAILS
Year 2026
Make Pitts
Model LB55-18GT
Stock # LB55-18GT
adjustablerideheight Yes
Axle Tri
Axle Type Fixed
boomwell Yes
bucketwell Yes
Composition Steel
Decklength (feet) 26
Floor Type Apitong Floor
Length (feet) 53
mudflaps Yes
New New
spreader No
Suspension Air Ride
Type of Neck Detachable
Width (inches) 102
Description
55 Ton Detach, 18" Loaded Deck Height, 53x102, 5 Position Rid Height, 26' Deck Length, Front Heavy Duty Pullout Outrigger, Air Ride with Manual Override, Lift Rear Axle, 22.5 Tires, Removable Wheel Well, Boom and Bucket Trough, Strobes in Bumper w/Battery Backup Flip Axle and Spreader Bar options available Price plus FET LMI is your go to source for semi-truck trailers located in Waverly, Tennessee! We have been family owned and operated since 1980. We are North America’s largest stocking dealer of lowboy trailers. We are proud to be ranked #1 in New Trailer Sales for Pitts Trailers since 2009, Dorsey’s Top Dealer since 2015, Jet’s largest detach dealer, and Landoll’s Top 3 Dealer since 2019. Our inventory also includes new and used forestry, scrap, and material handling equipment and trailers, and we’re proud to be an authorized dealer for Barko, Robotec, CSI, and Demco. We also carry parts for the equipment lines we carry. Give us a call today and we will get your parts shipped out quickly. Need your purchase moved? We have a network of over the road trucks to get your trailer to you ASAP! Need your purchase financed? We offer financing options to fit your needs. We accept and welcome used trade-in trailers, as well as purchase used trailers. Our location stocks and install on-demand the following: toolboxes, ramp kits, chains, binders, straps, bungees, bulkheads, headache racks, tarps, sliding tarp systems, aluminum wheels, new and used tires, everything you would need for your flatbed, drop deck or lowboy. Check out our inventory online. If you don’t find what you’re looking for, contact us and we’ll help you track it down. We look forward to serving you!